Konsultacje farmaceutyczne / konsultacje farmaceutyczne online

dr Piotr Pawłowski

Przegląd lekowy

Konsultacje farmaceutyczne doktora Piotra Pawłowskiego w ramach opieki farmaceutycznej UWAGA! W związku z ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii, konsultacja farmaceutyczna online odbywa się za pomocą komunikatorów internetowych Skype i WhatsApp.

Jako farmaceuta w ramach swoich uprawnień zawodowych mogę zrobić dla Ciebie o wiele więcej niż tylko zrealizować receptę. Rozwieję wszystkie wątpliwości związane z aktualnie zażywanymi lekami dotyczące między innymi tego, w jaki sposób skutecznie a przede wszystkim bezpiecznie je stosować oraz o jakich porach to robić. Nauczę Cię jak przestrzegać zaleceń lekarza oraz jak przeciwdziałać skutkom ubocznym, które mogą się pojawić w trakcie leczenia farmakologicznego. Świadczę kompleksową opiekę w skład, której wchodzi tak zwany przegląd lekowy. Jest to element Opieki Farmaceutycznej w ramach, której jestem w stanie ocenić czy prawidłowo zażywasz swoje lekarstwa oraz wykryć różnego rodzaju problemy lekowe. Ponadto mogę pomóc Ci w sytuacji, gdy zaobserwujesz brak efektów aktualnej terapii a także wtedy,gdy zbyt wysokie koszty leków przewyższają Twoje możliwości finansowe.Wszystko po to, aby jakoś Twojego życia uległa zdecydowanej poprawie.

Czym jest przegląd lekowy?

Przegląd lekowy (wg definicji Pharmaceutical Care Network Europe – PCNE) to ustrukturyzowana ocena farmakoterapii pacjenta przeprowadzaną w celu optymalizacji użycia leków oraz poprawy wyników zdrowotnych. Obejmuje ona wykrywanie problemów lekowych oraz zalecanie interwencji

Jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki przeglądowi lekowemu?

 • zwiększysz wiedzę na temat stosowanych leków,
 • zrozumiesz charakterystykę przyjmowanych leków a zdobytą wiedzę wykorzystasz
  w praktyce,
 • poznasz potencjalne działania niepożądane stosowanej terapii i możliwe interakcje
  z innymi lekami jakie przyjmujesz,
 • Twoja terapia stanie się bardziej efektywna,
 • zwiększą się szanse na poprawę Twojego stanu zdrowia
 • efektywność kosztowa Twojego leczenia może się poprawić dzięki ograniczeniu
  błędów lekowych i zmniejszeniu liczby przyjmowanych leków.

Na czym to polega?

Usługa ta opiera się na ścisłej współpracy z pacjentem i składa się z dwóch spotkań ze mną. W trakcie pierwszego spotkania przeprowadzony zostaje wywiad, z którego dowiaduję się wszystkich informacji związanych z aktualnie zażywanymi lekami oraz suplementami diety. Dzięki tym danym, w trakcie kolejnego etapu, rozpoznaję oraz analizuję ewentualnie występujące problemy takie jak np. nieprawidłowe zestawienie leków, nie przestrzeganie zaleceń lekarza, działania niepożądane czy duplikacje leków, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na Twój organizm. Ponadto sprawdzam czy leki, które możesz stosować samodzielnie bez konieczności otrzymania recepty, w sytuacji wystąpienia przeziębienia czy innych lekkich problemów zdrowotnych nie wchodzą w szkodliwe interakcje z lekarstwami stosowanymi w związku z przewlekłymi chorobami. Bardzo Istotne jest również to czy terapia farmakologiczna stosowana jest regularnie oraz czy odbywa się w odpowiednich porach i odstępach czasu. W trakcie drugiego naszego spotkania przedstawiam Ci analizę ewentualnych problemów oraz instruuję jak na przykład przeciwdziałać skutkom ubocznym leków.W sytuacji stwierdzenia poważniejszych komplikacji radzę czy powinieneś udać się na konsultację z lekarzem prowadzącym. Na koniec przekazuję przygotowany przeze mnie raportu z przeglądu lekowego, w którym znajdują się spostrzeżenia dla pacjenta a także informacje dla lekarza zawierające między innymi podjęte już działania lub propozycja konkretnego rozwiązania.

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy chcą leczyć się świadomie. Dla tych którzy przyjmują dużo leków. Dla pacjentów chorych przewlekle na kilka schorzeń. Dla seniorów stosujących te same leki od lat.

Dla osób nieodczuwających poprawy pomimo rozpoczęcia leczenia. Dla osób mających wątpliwości czy ich leki działają. Dla tych którzy podejrzewają działania niepożądane leków.

Dlaczego?

Warto pamiętać o tym, że farmaceuta uprawniony jest między innymi do nadzorowania oraz monitorowania prawidłowej terapii farmakologicznej. Dzięki zdobytej wiedzy z zakresu farmakokinetyki oraz farmakologii jest świetnym ekspertem od leków, który doskonale rozumie i rozpoznaje mechanizmy ich działania. Proponowane przeze mnie usługi opieki farmaceutycznej są szeroko dostępne w krajach, które rozwinęły system opieki zdrowotnej w kierunku pełnego wykorzystania kompetencji personelu medycznego w opiece nad pacjentem (np. Kanada, Wielka Brytania, Holandia, Australia, USA). Farmaceuta rozpoznając wyżej wymienione problemy lekowe jest w stanie zaproponować swojemu pacjentowi jak również jego lekarzowi prowadzącemu rozwiązania, które znacząco przyczynią się do poprawy w przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Nie bez znaczenia jest również to,że farmaceuta pełni funkcję edukacyjną dzięki temu, że pomaga zrozumieć działanie zażywanych aktualnie leków oraz przygotowuje pacjenta na to ile będzie musiał czekać, aby uzyskać pożądane efekty. Bardzo ważnym aspektem, który wpływa na bezpieczne leczenie są interakcje wszystkich przyjmowanych leków. Dowodzą tego dane, które wyraźnie wskazują, że powodem 10-15% hospitalizacji jest niekorzystne współdziałanie lekarstw. Częstotliwość wystąpienia tych interakcji wyższa jest u osób starszych a także w sytuacji, gdy pacjent przyjmuje większą ilość różnego rodzaju leków. Farmaceuta bardzo często jest nieodłącznym spoiwem lekarzy kilku specjalizacji, którzy leczą różne schorzenia, gdyż jest w stanie wykryć potencjalne interakcje leków, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na pacjenta. Jednym z powodów, które również mogą przyczynić się do niepowodzenia danego leczenia może być wielkość tabletek, które pacjent nie jest w stanie połknąć a także ich ilość. Farmaceuta posiada wiedzę, dzięki której może zaproponować inną postać lekarstwa np. rozpuszczalną a także podpowiedzieć lekarzowi zastosowanie tak zwanych preparatów wieloskładnikowych, które zastąpią nawet kilka leków, co znacząco ułatwi terapię farmakologiczną. Praca farmaceuty jest nieocenioną pomocą a przygotowany przez niego przegląd lekowy sprawia, że farmakoterapia jest dużo bardziej skuteczna, bezpieczniejsza a także tańsza. Dla dużej części pacjentów to właśnie cena leków jest powodem uniemożliwiającym wdrożenie niezbędnego leczenia farmakologicznego.

Piśmiennictwo:

 1. Pharmaceutical Care Network Europe (PCNE), www.pcne.org/working-groups/1/medication-review (dostęp 21/04/2020)
 2. Merks P., Jaguszewski M. Przegląd lekowy — definicja, zakres oraz znaczenie usługi dla współczesnej
  praktyki aptecznej w Polsce. Część pierwsza. Aptekarz Polski 2018; 138 (116e): 5-9

Przykładowe protokoły z przeglądu lekowego:


Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej | ul. Grodzka 76, 38-400 Krosno | +48 534 164 177 | centrumpomocykrosno@gmail.com

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress